O Ewě

Ewa Farna (* 12. srpna 1993 Třinec) je zpěvačka polské národnosti se státním občanstvím České republiky. Působí v oblasti populární a rockové hudby, zpívá česky a polsky, v Česku i v Polsku. Pochází z české části Těšínska, žije ve Vendryni. Za svou kariéru získala řadu českých i polských ocenění.

Životopis
Ewa Farna absolvovala vendryňskou základní školu v polském vyučovacím jazyce, tu ukončila v roce 2008. Studovala na polském gymnáziu v Českém Těšíně. Byla přijata k vysokoškolskému studiu práv do Varšavy, kde ale po dokončeném prvním roce studium ukončila. Má dva sourozence, bratra Adama (* 1995) a sestru Magdalénu (* 2006).

Autonehoda
Dne 22. května 2012 po 6. hodině ráno na cestě mezi Třincem a Vendryní nezvládla řízení a havarovala. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění, vůz byl ale zcela zničen. Přivolaná policie naměřila zpěvačce v dechu alkohol s výsledkem do jednoho promile (0,8). Příčinou bylo usnutí za volantem. V důsledku toho jí byl odebrán řidičský průkaz na dva roky, který se jí podařilo po patnácti měsících získat zpět.

Soukromý život
Od roku 2013 udržovala partnerský vztah s kytaristou doprovodné kapely Martinem Chobotem, za něhož se v září 2017 vdala. Předchozími partnery byli hudebníci Marcus Tran a Tomáš Klus, s nímž ukončila vztah v listopadu 2011.

Hudební kariéra
2006–2012

Ewa Farna na festivalu v Opolí, 2009
Ewu Farnou objevil producent Lešek Wronka. Ve svých 13 letech na podzim roku 2006 nazpívala singl Měls mě vůbec rád na stejnojmennou desku, která vyšla v listopadu téhož roku. Vyhrála ocenění Objev roku v anketě Český Slavík Mattoni 2006. První koncert měla v Třinci 16. března 2007.

Na podzim 2007 vydala svou druhou českou desku Ticho a také debutovou polskou desku Sam na sam, což je polská verze její první české desky. Stala se Objevem roku Hudebních cen Óčka a získala platinovou desku za obě česká alba. V anketě Český Slavík se umístila na čtvrtém místě.

V roce 2008 absolvovala turné Blíž ke hvězdám čítající osmnáct koncertů. Tehdy jí bylo čtrnáct let, stala se tedy historicky vůbec nejmladší zpěvačkou, která podobné turné absolvovala. DVD & CD, pořízené na posledním koncertě turné, se stalo nejprodávanějším albem roku.

Spolu s Kubou Molędou nazpívala v tomto roce oficiální soundtrack k filmu Camp Rock v polském a českém jazyce (píseň „Oto ja“ a „To jsem já“) a dále nazpívala soundtrack k seriálu Ošklivka Katka (píseň „Jaký to je“). Hostovala na turné slovenské skupiny No Name. Tento rok završila výhrou třetího místa Českého slavíka 2008 v kategorii Zpěvačka roku, a stala se tak nejmladší držitelkou tohoto ocenění.

Ewa Farna v Třinci (2011)
Roku 2009 vyšla její druhá polská deska Cicho (polská verze druhé české desky) a třetí česká deska Virtuální. Na podporu této desky procestovala republiku se stejnojmenným turné. V tomto roce obhájila post bronzové slavice a získala také několik polských cen.

V roce 2010 vyhrála cenu Anděl v kategorii Zpěvačka roku. Nazpívala českou (s Janem Bendigem) a polskou (s Kubou Molędou) verzi oficiálního soundtracku k filmu Camp Rock 2 (píseň „Stejný cíl mám dál“ a „Nie zmieniajmy nic“). Vyšla jí třetí polská deska Ewakuacja (polská verze třetí české desky). Na sklonku roku hostovala na turné skupiny Čechomor. Opět obhájila bronzovou příčku v anketě Český slavík a i v daném roce se jí dostalo ocenění i na polské půdě.

V roce 2011 se spolu s kolegou Tomášem Klusem stala také moderátorkou cen Anděl. Až do listopadu byli partnery také v soukromí.

Roku 2012 složila maturitní zkoušku na gymnáziu v Českém Těšíně. Den poté měla autonehodu, z níž vyvázla bez vážnějších zranění. Přijata byla ke studiu práva na varšavskou univerzitu.

V sezóně pro rok 2013 byla spolu s Pavlom Haberou a Ondřejem Soukupem vybrána jako porotkyně soutěže Česko Slovenská SuperStar, castingy začaly již v zimě 2012.

2013–2017
V únoru navštívila New York, kde zazpívala českým starousedlíkům.

Celý rok usilovně pracovala na novém albu, které vyšlo nejdříve v polštině pod názvem W(inna), jednalo se o polské čtvrté řadové album a desáté celkově. Z toho v roce 2013 vypustila singly „Znak“ (červen) a „Ulubiona rzecz“ (listopad). Jednalo se o první „dospělé“ album. Podílela se na něm autorsky více než na předchozích deskách.

Farna v květnu 2014
V říjnu ukončila studium na varšavských právech kvůli časové tísni, zdravotním problémům a rodině. Na Českém Slavíku 2013, kde spadla ze třetí na čtvrtou příčku v oblíbenosti, představila píseň „Oblíbená věc“ (Ulubiona rzecz).

V únoru roku 2014 vystoupila v Německu, o měsíc později v irském Dublinu. V dubnu vypustila do éteru první vlaštovku z nového CD pod názvem „Leporelo“. Tato píseň se stala předzvěstí nástupce pět let starého alba Virtuální. V létě 2014 představila již třetí singl „Tajna misja“ z polské desky (W)INNA.

V září odehrála akustický koncert na Óčko Music Stage, ze kterého byl pořízen záznam. Půl roku na to vyšel na CD a DVD. Začátkem listopadu se zúčastnila jako reprezentantka České republiky nahrávání hymny pro mistrovství světa v házené, spolu s dalšími umělci z několika zemí světa.

Česká verze desky (W)inna pod názvem Leporelo vyšla 7. listopadu. Připravovat se začala také jazzová verze desky (W)INNA.

Pro internetovou televizi Playtvák vytvořila vlastní seriál, kde divákům představila satirickým způsobem svůj soukromý život a nové, překvapivé aranže svých písní. Jednou z nich se stala píseň „Boky jako skříň“ (parodie na „All about that bass“ od Megan Trainor), z níž se stal hit. K vydání písně na hudebním nosiči však nedržela autorská práva.

Na jaře 2015 měl premiéru nový český singl „Z nálezů a krás“ z desky Leporelo. V srpnu se na YouTube objevil videoklip k singlu „Rutyna“ z polské desky W(inna) a v listopadu vyšel další singl s názvem „Tu“, který se později objevila na jazzové desce Inna. Během roku také nahrála úvodní píseň „Víno je grunt“ k druhé řadě seriálu Vinaři.

K roku 2016 měla za sebou více než sto televizních vystoupení, odehrála přes pět set koncertů a absolvovala čtyři samostatná turné. Stala se Zpěvačkou roku v anketě Žebřík, získala také cenu za singl a videoklip „Na ostří nože“ a v anketě popularity Český Slavík 2016 obhájila třetí místo.

K desetiletému výročí kariéry uspořádala 11. listopadu 2016 koncert v pražském Forum Karlín v podobě show s tanečníky a hudebními hosty (např. s Klárou Vytiskovou, slovenským raperem Majkem Spiritem nebo Tomášem Klusem). Poprvé zazněly písně „Bumerang“ a „Reinkarnační“. Polský výroční koncert proběhl v září 2017.

V lednu 2017 měl premiéru česko-polsko-slovenský film Všechno nebo nic, k jehož české i polské jazykové verzi nahrála singl „Všechno nebo nic“, respektive „Wszystko albo nic“.

V průběhu roku 2017 vydala singly – „Bumerang“ v češtině a polštině, a píseň „Echo“ s polským interpretem KaeNem. Na podzim téhož roku se také objevil speciální dokument o Ewě Farné, v němž představila soukromí a přípravy na výroční koncert. Na jeho vzniku se podílel Kazma. Dokument byl promítán v kinech, s osobní účastí zpěvačky na každé projekci. Na počátku listopadu pak byla vydána první vánoční píseň „Vánoce na míru“, která původně vznikla pro obchod Mall.cz.

Převzato z Wikipedie – https://cs.wikipedia.org/wiki/Ewa_Farna